Kuu pinnasest võrsusid taimed

Kuu pinda kattev lahtine aine ehk regoliit on kuiv ja pealtnäha viljatu puudrit meenutav tolm. Aednikel ja geoloogidel õnnestus selles pinnases siiski taimi kasvatada. See saavutus võib rajada teed pikematele ja ambitsioonikatele kosmosereisidele.

© Shutterstock

NANNA VIUM

1. VEEBRUAR 2023

Astronoome on pikka aega huvitanud põllupidamine väljaspool Maad. Võime kosmoses taimi kasvatada võib aidata muuta kosmosereisid pikemaks ja hõlpsamaks, kuna taimed annavad nii hapnikku kui ka toitu.

Seni on väljaspool Maad õnnestunud taimi kasvatada kosmosejaamades, ent ideaalis võiks neid kasvatada teiste taeva­kehade pinda katvas aines; seda ka siis, kui see Maa mullaga kuigivõrd ei sarnane. See eesmärk on jõudnud nüüd tegelikkusele sammukese lähemale. Florida ülikooli teadlased panid taimed võrsuma ja kasvama Kuult toodud pinnases ehk regoliidis. Seda oli Maale toodud NASA Apollo missioonidega aastail 1969–1972.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress