Kust tuleb nimetus „vaktsiin“?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. JUULI 2023

Arstiteaduse üks suurimaid leiutisi sai oma nimetuse lehmade järgi. 18. sajandil möllasid Euroopas rõuged, mis nõudsid aastas 400 000 inimese elu. Ravi otsiti üsna meeleheitlikult. Talunike seas hakkasid levima kuuldused, et lüpsjad, kes haigestusid veise­rõugetesse (mis on samalaadne, aga märksa leebem nakkus­haigus), tapvatesse inimrõugetesse ei nakatunud.

1796. aastal pani see kuuldus Inglise arsti Edward Jennerit seda väidet kontrollima. Ta torkas nõela ühe kaheksa-aastase poisi käsivarde. Nõel oli enne seda poogitud veise­rõugetesse nakatunud lüpsja põletikuliste villide vedeliku ja mädaga. Asi toimis: kui poiss hiljem rõugehaigetega kokku puutus, ei tekkinud tal tõsiseid sümptomeid. Selleks, et olla kaitsepookimise mõjus kindel, kordas Jenner katset mitmel katseisikul ja 1798. aastal julges ta järeldada, et veise­rõugetesse nakatumine kaitseb päris rõugete eest.

Uus raviviis nimetati veiste ja veiserõugete järgi. Ladina keeles on veis vacca ning seeläbi on veiserõugete viirus vacciniavirus või variolae vaccinae. Edward Jenner sai vaktsiini leiutamise au endale.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress