Kunda kandis katsetati ülitäpset kaevandusrobotit

© Shutterstock

MADIS AESMA

16. SEPTEMBER 2023

Augusti esimesel nädalal olid Eestis Kunda lähistel uuendusliku kaevandus­roboti katsed. Projekti eesmärk on luua võimalused täpseks ja keskkonnasõbralikuks kaevandamiseks.

Euroopa Liit on võtnud suuna rohe­üleminekule ja kriitiliste mineraalivarude sõltumatusele, kuid selleks on vaja uusi meetodeid ja tööriistu, mis on suutelised kasutusele­ võtma raskesti ligi­pääsetavaid mineraalivarusid. Selleks on Euroopa teadlased ja insenerid, sh TalTechi teadlased, töötanud ELi teadusuuringute ja innovatsiooni­­programmist Horisont 2020 rahastatud projekti ROBO­MINERS raames mineraalivarude kaevandamiseks välja uudse roboti.

See robot võimaldab tulevikus kaevandada selektiivselt, näiteks hüljatud kaevandustes, kus väärtuslikke mineraale on vähe ja kus kaevanda­mine traditsiooniliste meetoditega on kulukas. Selektiivne kaevandamine jätab ka puutumata muud maa-alused ladestused ning vähendab sellega kaevandamisjäätmete teket ja keskkonnamõju.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress