Kummal küljel on mõistlikum magada?

Kas gravitatsioon mõjub meile erinevalt olenevalt sellest, kumma külje peal me magame?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

17. AUGUST 2023

Kuigi mingit põhjapanevat ja lõplikku teadus­uuringut selle kohta, kummal küljel on õigem magada, ei ole, kaldub osa argumente olema vasaku külje kasuks. Näiteks jämesoole esimene osa asub paremal küljel, misjärel see käändub ja jätkub keha vasakus küljes. Vasakul küljel lebades aitab gravitatsioon seega kaasa seedimisele. Ühtlasi on võib-olla südamel veidi kergem töötada. Põhiarter väljub südamest keha vasaku külje poole ning seetõttu pumbatakse verd alla­poole, kui me vasakul küljel magame.

Ära maga selili ega kõhuli

© Shutterstock 

Vasakul küljel magades aitad kaasa seedimisele ja vähendad koormust südamele.

© Shutterstock 

37,5 protsenti ajast magame me selili. Kaelale ja selgroole on see hea, ent see võib soodustada norskamist ja uneapnoed, mille korral hingamine 20–30 sekundiks seiskub.

© Shutterstock 

Kõhuli magame me kõigest 7,3 protsenti ajast. Kui puusade all on padi, tuleb see kasuks selg­roole, aga tihti tekivad kaelavaevused, kuna pea on küljele pööratud.

2017. aastal uuriti 664 katseisiku magamisasendit. Inimesed veetsid keskmiselt 54,1 protsenti unest küljel magades, mis üldiselt paistab olevat tervislikum kui seljal või kõhul magamine. Hiirtega tehtud katsed näitavad, et küljel magamine laseb ka seljaajuvedelikul vabamalt voolata, nii et see puhastab aju jääkainetest paremini.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress