Kuidas valmistatakse vastumürki?

Kui inimene ei saa kiiresti arstiabi, võib maohammustus olla eluohtlik. Kuidas ja millest valmistatakse maomürgi vastumürki?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHEISEN

15. AUGUST 2023

Maailmas on ligikaudu 600 mürkmaoliiki. Need ohtlikud roomajad põhjustavad aastas 80 000 kuni 140 000 surmajuhtumit. Madude mürk toimib mitut moodi.

Mürk võib blokeerida närvi­impulsside edasikandumise närvirakkude vahel, nii et inimene jääb halvatuks. Mõne mao mürk võib takistada vere hüübimist, põhjustades põletikku, verejooksu ja kudede surma. Kui inimene saab õigel ajal vastu­mürki, on tema elu siiski võimalik päästa. Vastumürki valmistatakse nii, et maomürki süstitakse mõne looma, näiteks hobuse kehasse. Peagi reageerib hobuse immuun­süsteem sellega, et hakkab moodustama anti­kehi. Need on valgud, mis aitavad organismil võidelda sellesse tunginud võõraste ainete ehk anti­geenidega. Kõigepealt manustatakse hobusele väike doos mürki, ent järgmistel nädalatel aina enam, kuni looma verre on tekkinud suur hulk antikehi.

Mürgitatud hobustelt saab vastumürki

Mürgitatud hobuste veri võib päästa inimese, keda mürkmadu on hammustanud. Kui hobuseid mürgitada, tekib neis vastumürk.

© Shutterstock 

Maomürki saadakse Maofarmist
Vastumürgi valmistamiseks vajalikku mürki saadakse madudelt, kes elavad vangistuses. Maolt saadakse mürki nii, et tema hambad surutakse topsi peale pingutatud kilest läbi.

© Shutterstock 

Hobuse keha sünteesib antikehi
Hobusele süstitakse väikesi maomürgi annuseid (lilla). Hobuse immuunsüsteem reageerib võõrale ainele ehk antigeenile ning hakkab moodustama mürgivastaseid antikehi (punased).

© Shutterstock 

Verest eraldatakse vastumürk
Nüüd saab hobuse verest eraldada antikehad. Vereproov pannakse tsentrifuugi, nii et antikehad kogunevad katsutis veres kõige peale. Sealt saab need süstlanõelaga välja tõmmata.

Neid on ta veres lõpuks lausa nii palju, et loom jääb ellu ka pärast sellist mürgikogust, mis ta tavaliselt tapaks. Seejärel võetakse hobuselt verd ning eraldatakse sellest vastumürgi antikehad. Inimkehasse süstituna aitavadki need mürgi vastu võidelda. 

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress