Kuidas toimib insuliin?

Diabeetikutel on raskusi suhkru lagundamisega. Selles mängib suurt rolli hormoon insuliin, aga kuidas see toimib?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

16. AUGUST 2023

Maailmas on üle 400 miljoni diabeetiku ning diabeedil on üle 30 variandi.

Kõige tavalisem on 2. tüüpi diabeet ehk suhkurtõbi, mis moodustab 95 protsenti juhtumitest. Varem nimetati seda varianti vanadusdiabeediks, sest tavaliselt tekib see kõrgemas eas ning on seotud vanadusest tulenevate vaevustega, nagu ülekaal, kõrge­nenud vererõhk ja kalduvus veresoonte lupjumiseks. 2. tüüpi diabeetikutel on lihaste-, rasva- ja maksarakud insuliini suhtes vähem tundlikud, mistõttu on neil raske suhkrut omastada. Insuliini sünteesitakse kõhunäärmes ja see on nagu võti, mis avab rakkudele glükoosi omastamiseks ukse. Kui insuliin ei toimi õigesti, koguneb suhkur verre ja tekitab halvimal juhul veresoontes tõsiseid kahjustusi.

Insuliin annab rakkudele kütust

Insuliin on hormoon, mis tekib kõhunäärmes. Sealt jõuab see vereringe kaudu keharakkudesse ning aitab neil suhkrut omastada.

© Shutterstock 

Vere suhkrusisaldus suureneb
Pärast sööki lagundatakse toit maos ja peensooles. Sealt liiguvad toitained, sealhulgas glükoos, verre.

© Shutterstock 

Insuliinivabrik alustab
Kõhunääre reageerib sellele, et veres on suur kogus suhkrut. Elund suurendab insuliini sünteesi. Hormoon saadetakse vereringe kaudu kehas laiali.

© Shutterstock 

Rakud omastavad suhkru
Insuliin seondub keharakkude retseptoritega, mis saavad nüüd verest suhkrut omastada. Rakud kasutavad suhkrut enda „kütuseks“ või uute ainete moodustamiseks.

Mõne 2. tüüpi diabeedi variandi puhul süvendab probleemi see, et keha sünteesib insuliini vähem. Sama kehtib ka levikult teise diabeedivariandi, 1. tüüpi diabeedi kohta. Selle puhul põhjustab insuliini­puudust see, et inimese immuunsüsteem ründab ekslikult kõhunäärme beetarakke, mille ülesanne on just nimelt insuliini sünteesi­mine. 

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress