Kuidas tekivad suvel äikeselised ilmad?

Kuumimal ajal esineb tugevaid äikesetorme, mida meteoroloogid seostavad tihti külma frondiga. Kuidas on need omavahel seotud?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

7. AUGUST 2023

See, et suvi on äikese­tormide kõrghoogaeg, on tõesti seotud külmade frontidega – piirkondadega kõrgel troposfääris, kus temperatuur on aastaaja kohta ebaharilikult madal. Troposfäär piirneb altpoolt maapinnaga ja ülaltpoolt stratosfääriga, mis algab umbes 15 kilomeetri kõrgusel. Külmas frondis on õhurõhk tihti madalam kui seda ümbritsevas õhus ja seepärast nimetavad meteoroloogid külma fronti mõnikord ka kõrgtsükloniks.

Ehkki külm front paikneb mitme kilomeetri kõrgusel, võib see mõjutada maapinnal valitsevat ilma mitut moodi olenevalt sellest, millise piir­konna kohal see paikneb. Kui näiteks suvel tekib Euroopa kohale külm front, võivad kujuneda selle all võimsad äikesepilved. Põhjus on selles, et külma frondi õhk on külm ja rõhk madal. Seetõttu tõuseb soe ja niiske suveõhk üles, kus see toidab äikesepilvi. Samas langetab ülespoole tõusev õhk rõhku kaugemal all, nii et seal tekib madalrõhk­kond ehk tsüklon. Selle ümber tekivad frondid, ning kui külm front on Kesk-Euroopa kohal, võib madal­rõhkkond tõmmata palju sooja õhku lõunast Põhjamaade kohale.

Külm õhk suurendab orkaani tekke võimalust

Külm front kõrgel atmosfääris muudab äikesepilvede tekkimise ja arenemise lihtsamaks. Halvimal juhul võivad tekkida orkaanid.

© Shutterstock 

Külm front alustab
Orkaanid tekivad merevee ja õhu suurte temperatuuri­erinevuste korral. Tavaliselt peab merevee temperatuur orkaani tekkeks olema vähemalt 26 °C, külma frondi puhul piisab 20 kraadist.

© Shutterstock 

Moodustuvad pilved
Külma frondi madal rõhk tõmbab niisket ja sooja õhku merelt ülespoole. Seal moodustuvad äikesepilved. Merepinna kohal õhu­rõhk langeb ning tekib tsüklon.

© Shutterstock 

Orkaan võtab kuju
Õhumassid hakkavad tekkinud madalrõhkkonna ümber ringjalt liikuma. Kui segavaid tuuli pole, kogub pöörlemine hoogu, nii et mõne päevaga tekib võimas orkaan.

Mõnes maailma paigas, näiteks USA keskosas, võivad võimsatest äikesepilvedest areneda hävitavad tornaadod. Troopikas ja subtroopikas võib külm front vallandada troopilise tsükloni ehk orkaani, mis saab oma energia soojast mereveest. Orkaaniks nimetatakse troopilist tsüklonit Atlandi ookeanis ja Vaikse ookeani idaosas. Viimase aja tuntuim neist on ehk orkaan Katrina, mis tabas 2005. aasta augustis New Orleansi ja Mehhiko lahe rannikut ning tappis üle 1800 inimese.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress