Kuidas kivid liiguvad?

Mõnikord ilmub põllumullale kivi justkui ei kusagilt. Mõnelt poolt maailmast on teada ka üle 200 kg raskuseid kivikamakaid, mis iseenesest liiguvad. Kuidas?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

1. JAANUAR 2023

Kivid ei liigu iseenesest, vaid nende liikumise taga on alati mingisugune muu väline jõud. Kui põllupinnast mõni suur kivi välja ilmub, siis on see tegelikult põllumehe tegevuse tulemus. Nii­sugusele järeldusele jõudis evolutsiooniteooria isa Charles Darwin, kes 1870ndail leidis aega tegelda ka põllukivide uurimisega.

Ta tõestas, et kivi loomulik liikumissuund mullas on pigem allapoole. Selle suuna saab kivi muude mõjurite seas ka usside ja teiste maapinnas elavate organismide kaevetöö tagajärjel. Kui vahel kivi nagu eikuskilt põllule ilmub, juhtub see siis, kui põllumees maad künnab ja põldu kobestab. Kui pärast seda tööd vihma sajab, vajub kobestusega õhulisemaks muutunud muld kokku ja kivid tõusevad mullast üles.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress