Kui puudutus on talumatu

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. VEEBRUAR 2023

Meie lugeja Kairi esitas järgmise küsimuse:

“Inimesi on seinast seina: mõnele meeldib rohkelt kallistusi jagada, patsutada julgustuseks, kätt tervituseks anda; samas on inimesi, kes sellise kontakti peale tagasi tõmbuvad. Nad ei kallista; astuvad sammu tagasi, kui neil liiga lähedal seista; ei taha seda, et neid puudutatakse, ning satuvad segadusse, kui peavad käest kinni võtma. Muidugi on siin ka rahvuslikud ja kultuurilised tagamaad. Kui need kõrvale jätta, kui suur osakaal on siis neid, kes nahakontakti suhtes on pigem eemale hoidvad, ja kui palju on hinnangute kohaselt neid, kellele puudutused põhjustavad suurt ebamugavust, koguni äärmuslikke reaktsioone? Kas ebamugavustunne puudutuste suhtes on pärilik?”

Psühholoog Elina Kivinuki sõnul on see küsimus on mitmetahuline, nii lähtub vastuski mitmest perspektiivist. Enamasti selgitatakse psühholoogias, et puudutused ja kallistused on osa mitteverbaalsest käitumisest, mis toetab suhte kujundamist. Neuroteaduslikult saab selgitada, et puudutus vabastab kehas oksütotsiini ja endorfiine, mis on seotud sotsiaalsete suhetega, ning ka dopamiini, mis saadab signaali meeldivast tundest. Nii on füüsilised puudutused üsna loomulik osa iga inimese arengust ja seda juba imiku­põlvest peale. Samas on uuringud näidanud, et puudutuse kaudu võib nii selle saaja kui ka andja viidata suhtes valitsevale hierarhiale ja autoriteedile.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress