© Shutterstock
CHRISTIAN JUUL
1. JAANUAR 2022
Sageli öeldakse, et Veenuse ööpäev on pikem kui Veenuse aasta, aga see pole päris täpne. Tegelikult on nii, et Veenuse pinnal viibides kestab sealne ööpäev 2802 Maa tundi (116 Maa ööpäeva ja 18 tundi). Veenuse aasta ehk aeg, mis kulub Veenusel ümber Päikese ühe tiiru tegemiseks, on 225 Maa ööpäeva pikkune.
Tuleb teha vahet nn täheööpäeval ja tavalisel ööpäeval, viimast kutsutakse ka päikeseööpäevaks. Täheööpäev on aeg, mis kulub planeedil ühe tiiru tegemiseks ümber oma telje kinnistähtede suhtes. Ööpäev ehk päikeseööpäev on ajavahemik, mis kulub hetkest, mil planeedi (olgu see näiteks Maa või Veenus) pinnal seisev vaatleja näeb Päikest taevas kõige kõrgemas asendis kuni hetkeni, mil see on jälle samas asendis.
Maa peal kestab täheööpäev 23 tundi, 56 minutit ja 4,1 sekundit, siinne päikeseööpäev on täpselt 24 tunni pikkune. Veenusel kestab üks täheööpäev 243,03 Maa-ööpäeva, ja see on tõepoolest pikem kestus kui Veenuse aastal, kuid päikeseööpäev kestab seal 116 Maa ööpäeva ja 18 tundi. Tähe- ja päikeseööpäeva erinevus tekib seetõttu, et planeet liigub pöörlemise ajal ka ümber Päikese. Päikeseööpäeva ehk lihtsalt ööpäeva pikkuse määrab ära liikumine ümber Päikese, kombineerituna planeedi pöörlemisega ümber oma telje.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud