Kui pikk on Veenuse ööpäev?

© Shutterstock


CHRISTIAN JUUL

1. JAANUAR 2022

Sageli öeldakse, et Veenuse ööpäev on pikem kui Veenuse aasta, aga see pole päris täpne. Tegelikult on nii, et Veenuse pinnal viibides kestab sealne ööpäev 2802 Maa tundi (116 Maa ööpäeva ja 18 tundi). Veenuse aasta ehk aeg, mis kulub Veenusel ümber Päikese ühe tiiru tegemiseks, on 225 Maa ööpäeva pikkune.

Tuleb teha vahet nn tähe­ööpäeval ja tavalisel ööpäeval, viimast kutsutakse ka päikese­ööpäevaks. Täheööpäev on aeg, mis kulub planeedil ühe tiiru tegemiseks ümber oma telje kinnis­tähtede suhtes. Ööpäev ehk päikeseööpäev on ajavahemik, mis kulub hetkest, mil planeedi (olgu see näiteks Maa või Veenus) pinnal seisev vaatleja näeb Päikest taevas kõige kõrgemas asendis kuni hetkeni, mil see on jälle samas asendis.

Maa peal kestab täheööpäev 23 tundi, 56 minutit ja 4,1 sekundit, siinne päikeseööpäev on täpselt 24 tunni pikkune. Veenusel kestab üks täheööpäev 243,03 Maa-ööpäeva, ja see on tõepoolest pikem kestus kui Veenuse aastal, kuid päikeseööpäev kestab seal 116 Maa ööpäeva ja 18 tundi. Tähe- ja päikeseööpäeva erinevus tekib seetõttu, et planeet liigub pöörlemise ajal ka ümber Päikese. Päikeseööpäeva ehk lihtsalt ööpäeva pikkuse määrab ära liikumine ümber Päikese, kombineerituna planeedi pöörlemisega ümber oma telje.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress