Kui palju vihma võib korraga sadada?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. JAANUAR 2023

Ametlik 12 tunni jooksul mõõdetud vihma maailma­rekord kuulub India ookeanis asuvale Prantsusmaa Réunioni saarele. Seal hakkas vihma sadama ööl vastu 8. jaanuari 1966 ning sadas järjest maha 1144 mm sademeid. Vihma põhjustaja oli troopiline orkaan Denise. 1 mm vastab ühele liitrile veele ruutmeetri kohta.

On ka üks suurem, kuid mitte­ametlik 12 tunniga maha sadanud sademehulga maailmarekord. Hiinas Sise-Mongoolia provintsis Muduocaidangis sadas 1. augustil 1977 väidetavasti poole ööpäeva jooksul maha 1400 mm vihma. Mõõtmistulemuste heakskiidu eest vastutav Maailma Meteoroloogia­­organisatsioon (WMO) ei ole seda rekordit siiski kinnitanud. Heaks­kiidu saamiseks tuleb mõõtmised teostada kvaliteetsete riistadega, mis on üles seatud rahvusvaheliste eeskirjade kohaselt. Näiteks peab sademete mõõdik asuma täpselt kahe meetri kõrgusel madalaks lõigatud muruga platsil eemal hoonetest või taimestikust, mis võiksid vihma varjata.

Euroopa senine vihmarekord on 746 mm, mis sadas alla 4. oktoobril 2021 Itaalias Genova maakonnas. Põhjamaad ei jõua ei Itaalia ega India ookeani sademete hulgale lähedalegi. Siinkandis ei ole ka ühtegi ametlikku 12 tunni vihma­rekordit, ent Norra käes on näiteks kuue tunni ja ühe ööpäeva rekord. Need on vastavalt 134,7 mm, mis püstitati 7. septembril 2018 Vest-Ageris, ning 229,6 mm, mis püstitati 26. novembril 1940 Horda­­landis.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress