Kui palju saastab kosmoseturism?

Neid firmasid, kes pakuvad tavalistele inimestele võimalust kosmoses tiir teha, on juba mitu. Kas suurem arv raketistarte ei tähenda siiski õhusaaste tõsist suurenemist?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS MATTHIESEN

1. MAI 2022

Praegu reostab kosmoseturism planeeti veel üsna vähe. Kolme suurima tegija (Virgin Galactic, Blue Origin ja SpaceX) kommertslennud algasid tasapisi alles 2021. aastal ja seetõttu on neid seni olnud vähe. Võrreldes rahvusvahelise lennunduse kogukütuse­kuluga on kosmoselennunduse saaste osakaal sellest ikka alla ühe protsendi. See muutub tulevatel aastatel, kui näiteks Virgin Galactic hakkab aastas tegema 400 starti, nagu neil on plaanis. Siis muutub reostus märkimisväärseks. Nimelt peab rakett selleks, et end Maa raskusjõust lahti rebida, põletama väga palju kütust. Olenevalt mootori tüübist paisatakse raketistartidel atmo­sfääri nii kahjulikke gaase kui ka tahkeid osakesi. Sagedamini esinevad osakesed on tahm ja alumiinium­oksiid, ent need mõlemad reostuse tüübid mõjuvad atmosfääri jõudnu­na kliimat jahutavalt. Valged alumiinium­oksiidi kübemed peegeldavad päikesevalgust tagasi kosmosesse, must tahm aga neelab päikesevalgust ja muundab selle atmosfääri ülemis­tes kihtides soojuseks. Virgin Galacticu SpaceShipTwo on selline rakett, mille mootorite töö tulemusena jõuab atmosfääri rohkem tahma. Selle mootorit võib võrrelda lõkkega, kus põletatakse vanu rehve.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress