Kui palju on vaja heeliumiga ­­õhupalle, et inimene õhku tõsta?

© Shutterstock

MADIS AESMA

30. SEPTEMBER 2023

Kuigi heeliumiga täidetud keskmist mõõtu peoõhupall on nöörist lahti laskmise järel üsna nobe õhku tõusma ja kiiresti (nutu­võruse) omaniku haardeulatusest väljuma, on selle tõstevõime inimese massi seisu­kohalt väga väike. Üks liiter heeliumi kaalub tavarõhu juures umbes 0,18 grammi, kuid õhuliiter keskmiselt 1,29 grammi.

Selleks, et 70 kilogrammi kaaluv inimene saaks heeliumi abil õhku tõstetud, on tal järelikult vaja ümmarguselt 70 000 liitrit heeliumi. See tähendab ligikaudu kuut tuhandet keskmise läbimõõdu ja mahutavusega peo­­õhupalli ning neist piisab üksnes selleks, et inimene endal jalad maast lahti saaks, ei enamaks.

Kui peoõhupallide abil oleks kavas tõusta näiteks uljalt kilomeetri kõrgusele (mis pole mõistagi soovitatav), suureneb ka vajaliku gaasi hulk ning seega ka õhupallide arv. Ühe kilomeetri kõrgusele tõusmiseks oleks 70 kilogrammi kaaluval inimesel tarvis juba 75 000 liitrit gaasi. Pallide vajadus võib tegelikult muutuda veel paljude tegurite, näiteks ka ilma­olude tõttu.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress