Kui kliima- ja keskkonnasõbralikud on päikesepaneelid nende tootmist arvestades tegelikult?
© Shutterstock
ESBEN SCHOUBOE
7. SEPTEMBER 2023
Päikesepaneelide tootmine hõlmab mitut etappi, mille keskkonnamõju võib olla üsna erinev. Paneelide põhikomponendid ehk päikeseelemendid on fotoelektrilised seadised, milles valguskiirgus neeldub ja selle energia muundub elektrienergiaks. Neid valmistatakse peamiselt ränist. Räni omakorda saadakse ränidioksiidist koosnevatest mineraalidest, mis esinevad sageli kvartsina. Räni on meie planeedil leviku poolest teine element; see on pooljuhtmaterjal, mida kasutatakse ka näiteks arvutikiipides. Pooljuhtidele on iseloomulik, et temperatuuri tõustes selle elektrijuhtivus paraneb.
Peale ränidioksiidist räni tootmisega kaasnevate heitmete mõjutavad keskkonda ka päikesepaneelide transport, paigaldamine ja puhastamine. Kui palju üks päikesepaneel täpselt keskkonda koormab, oleneb mitmest tegurist. Üks neist on see, kas paneeli ja elementide tootmisel kasutatud elekter pärineb taastuvast allikast, näiteks tuule- või päikeseenergiast, või kasutati fossiilkütusel põhinevat elektrienergiat kivisöeelektrijaamast. Kasutatud elektri tüüp oleneb suuresti riigist, kus ränidioksiidi kaevandamine või paneeli tootmine toimus. Seejärel mängib rolli päikesetundide arv. Mida rohkem päikest, seda väiksem on päikesepaneeli kliimajalajälg. Näiteks päikesepaistelisel Küprosel on päikesepaneeli kogu tööea kliimajalajälg 38 grammi süsinikdioksiidi kilovatt-tunni kohta ning mõnevõrra pilvisemal ja pimedamal Islandil 89 grammi süsinikdioksiidi kilovatt-tunni kohta.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud