Bensiin on viimasel paaril aastal kallinenud järsult nii palju, et see paneb rahakotile paraja põntsu. Kas hind saavutab mingil hetkel ka maksimumi, ja kui, mis see siis on?
© Shutterstock
MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN
JUUNI 2023
Vabaturumajanduses reguleerib bensiini hinda toornafta pakkumise ja nõudluse suhe. Hind oleneb sellest, kui palju toornaftat turul on ja kui palju kliendid kütust vajavad.
Juba 1776. aastal püstitas majandusteadlane Adam Smith teooria, et ideaalsel turul on nõudluse ja pakkumise suhe tasakaalus. Kui pakkumine ei suuda nõudlusega sammu pidada, siis hind kallineb. Teadlased on proovinud luua statistilisi mudeleid, millega ennustada toornafta hinda tulevikus, ent sellise mudeli täpsus võib kiiresti tegelikkuse ennustamatusele jalgu jääda. 1970ndate ja 1980ndate naftakriisi tekitasid näiteks pakkumise probleemid, 2003. aasta ja hilisema aja hinnatõusu põhjustas kasvav nõudlus. Peamiselt tulenes nõudluse suurenemine jõulisest majanduskasvust näiteks niisugustes riikides nagu Hiina. Ülemaailmne naftaturg ei ole kaugeltki mingisugune ideaalne nähtus. Seda mõjutavad suuresti raskesti ennustatavad tegurid.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud