Kui kõrgele võib bensiinihind tõusta?

Bensiin on viimasel paaril aastal kallinenud järsult nii palju, et see paneb rahakotile paraja põntsu. Kas hind saavutab mingil hetkel ka maksimumi, ja kui, mis see siis on?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

JUUNI 2023

Vabaturumajanduses reguleerib bensiini hinda toornafta pakkumise ja nõudluse suhe. Hind oleneb sellest, kui palju toornaftat turul on ja kui palju kliendid kütust vajavad.

Juba 1776. aastal püstitas majandusteadlane Adam Smith teooria, et ideaalsel turul on nõudluse ja pakkumise suhe tasakaalus. Kui pakkumine ei suuda nõudlusega sammu pidada, siis hind kallineb. Teadlased on proovinud luua statistilisi mudeleid, millega ennustada toornafta hinda tulevikus, ent sellise mudeli täpsus võib kiiresti tegelikkuse ennustamatusele jalgu jääda. 1970ndate ja 1980ndate nafta­kriisi tekitasid näiteks pakkumise probleemid, 2003. aasta ja hilisema aja hinna­tõusu põhjustas kasvav nõudlus. Peamiselt tulenes nõudluse suurenemine jõulisest majanduskasvust näiteks nii­sugustes riikides nagu Hiina. Ülemaailmne naftaturg ei ole kaugeltki mingisugune ideaalne nähtus. Seda mõjutavad suuresti raskesti ennustatavad tegurid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress