Maa naftavarusid on hinnatud jätkuma veel umbeks pooleks sajandiks. Kui palju aega võtab uue nafta tekkimine ja kas seda protsessi on võimalik kiirendada?
© Shutterstock
CHRISTIAN JUUL
30. OKTOOBER 2023
Nafta tekkeks kulub miljoneid aastaid. Vanim nafta, mis leiti Lääne-Austraaliast, on 3,2 miljardit aastat vana.
Et nafta tekiks, on vaja esmalt orgaanilist materjali. Selleks on enamasti mereorganismide jäänused, mis hapniku juurdepääsuta lagunevad ja mattuvad hiljem savi- ja liivakihtide alla. Kui materjal aja möödudes veel sügavamale, 1–5 kilomeetri sügavusele jõuab, on rõhk palju suurem ja temperatuur on seal enamasti vahemikus 40–90 Celsiuse kraadi. Neis tingimusis muutub orgaaniline materjal ajapikku naftaks. Mõnikord võib nafta tekkida ka, vastupidi, väga lühikese aja jooksul. Näiteks Venemaa Kamtšatka poolsaare idaosast Uzoni vulkaani lähistelt on geoloogid leidnud naftat, mis on moodustunud kõigest 50 aastaga. Asi on selles, et temperatuur on seal otse maapinna all kuumaveeallikate tõttu umbes 90 Celsiuse kraadi.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud