Kui kaugele kostab vulkaanipurske müra?

Kui vulkaan Hunga Tonga – Hunga Ha’apai 2022. aasta jaanuaris purskama hakkas, oli selle tekitatud mürinat kuulda väidetavasti Alaska poolsaarelgi. Kas see on tõesti võimalik?

© UPI/Alamy

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHEISEN

13. AUGUST 2023

Vulkaanipursked võivad olla nii võimsad, et tekitavad sellise löök­laine, mis levib läbi atmosfääri ja kostab mitme tuhande kilomeetri kaugusele. Nii juhtus 15. jaanuaril 2022, kui Vaikses ookeanis Tonga lähistel hakkas purskama veealune vulkaan Hunga Tonga – Hunga Ha’apai. Vulkaan alustas niisuguse ilm­kärakaga, et selle kõma registreeriti tõe­poolest isegi Alaskal Anchorage’is ja Fairbanksis ehk umbes 9000 kilomeetri kaugusel vulkaanist. Purske ajal Tonga saarel olnud inimesed kirjeldasid valjusid helisid nii, nagu oleksid võimsad pommid plahvatanud.

Heli on oma olemuselt õhus liikuv rõhulaine ning satelliidivideod näitavad, kuidas Hunga Tonga – Hunga Ha’apai rõhulaine atmosfääris levis. Kui helilained Alaskale jõudsid, kõlas purske heli madala kõminana. Sealses vulkaaniobservatooriumis Alaska Volcano Observatory (lüh AVO) tehtud mõõtmised kinnitasid, et heli pärines just vulkaanist, kuna madal kõmin kostis samal hetkel, kui mõõteinstrumendid registreerisid rõhulaine. NASA teadlased pakuvad, et vulkaani­purske võimsus oli sama suur, kui oleks plahvatanud kümme megatonni TNTd. See on võrdne 500 Hiroshima tuumapommi üheaegse plahvatamisega. Teiste teadlaste sõnul oli purse viimase saja aasta kõige valjem sündmus meie planeedil.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress