Kui käreda pakase elab inimene üle?

Isegi kui inimene on mässitud soojadesse riietesse, peab ju olema mingisugune alumine piir, millest allpool me enam ellu ei jää. Kas ülimadalal temperatuuril võivad kopsud ära jäätuda?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

30. JAANUAR 2024

Temperatuuril –40 °C võib inimene joosta ilma riieteta umbes kolmeminutilise tiiru, ilma et sellel oleks mingi­suguseid dramaatilisi tagajärgi. Kui aga paljas nahk puutub kokku õhutemperatuuriga alla –60 °C, külmub see ja rakud surevad. Kui peaks juhtuma, et inimene on sellises käredas külmas alasti, sureb ta väga ruttu. Ka siis, kui ülejäänud keha katab paks kiht riideid, ähvardavad katmata silmi ja nina ümbrust tõsised külmakahjustused. Jääkülma õhu sissehingamine võib kahjustada ka hingamisteid ja kopse. Inuitid ja teised väga külmadel aladel elavad inimesed saavad tihti kopsukahjustusi.

Antarktikas töötavad teadlased kasutavad hingamiseks tihti teatud laadi õhutoru, mille voolik kulgeb jope all. Niiviisi soojendab kehasoojus õhku, enne kui see jõuab hingamisteedesse, vältides sel moel kahjustusi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress