Kristalle leidub kõikjal

Sädelevad kivid – roosa kvarts, ametüst, fluoriit ja mäekristall – on viimaseil aastail muutunud esoteerikute seas üha popimaks ning neile on omistatud kõiksuguseid üleloomulikke võimeid. Kristallidel mõistagi selliseid võimeid ei ole ning pole vajagi, sest kristallid on ilma võlujõutagi väga põnevad.

© Shutterstock

SUNE NOVNTOFT

1. MAI 2023

Kristalle leidub kõikjal: looduses, köögilaual, ilutoodetes ja isegi sinu nutitelefonis. Paljud meist seostavad kristalle esimese asjana vääriskividega, mis sädelevad sõrmustes ja teistes ehetes. Tagasihoidlikuma välimusega kristallidest, nagu kvarts, toodetakse mikro­kiipe, mida vajavad nutitelefonid ja arvutid. Ja muidugi on veel terve hulk inime­si, kes omistab kristallidele iga­suguseid ebamaiseid raviomadusi, ehkki kivid võivad olla pärit samast kopatäiest, mille ülejäänud sisu kasutati telefonide valmistamisel.

Kristall on tahke struktuur, milles aatomid on korrapäraselt paigutunud, ja see korrapärane asetus on korduv. Vast lihtsaimad näited kristallidest argielus on sool ja suhkur. Soola ehk naatriumkloriidi (NaCl) kristallid on kuubilise võrega, milles on positiivse laenguga naatriumi­ioonid ja negatiivse laenguga kloriidi­ioonid. Iga naatriumiioon on ümbritsetud kuue kloriidiiooniga ja vastupidi. Kivimina tuntak­se naatriumkloriidi kivisoolana. Seda puhastatakse, et lauasool saada. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress