Kosmosejaama lõpp saabub Point Nemo lainete embuses

NASA teatas ametlikult, et rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) päevad saavad loetuks vähem kui kümne aasta pärast. Aastal 2030 lõpetatakse jaamas töö ning järgmisel aastal plartsatab ISS (või selle osad) Vaiksesse ookeani piirkonnas, mida nimetatakse Point Nemoks. Seal on paljud vanad kosmoseaparaadid oma viimse puhkepaiga juba leidnud.

© Shutterstock

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Point Nemo asub 2700 kilomeetri kaugusel lähimast maismaast. Kusagil seal puhkab mere põhjas ka Nõukogude Liidu ja hilisema Venemaa legendaarse jaama Mir vrakk. Mõni selle osa põles küll 2001. aastal atmosfääri sisenemisel ära, ent umbes 25 tonni jagu jaama jäi alles ja see lebab nelja kilomeetri sügavusel. Veel on seal merepõhjas vanu satelliite, kande­rakettide osi ja ka ESA automaat-transpordilaev Jules Verne, mida kasutati 2008. aastal ISSi pardale varustuse viimiseks.

2031. aastal saavad need endale seltsiliseks ISSi, mis on olnud orbiidil ümber Maa alates 1998. aastast. Kui esialgu plaaniti jaama tööeaks 15 aastat, siis tegelikult on see pisut üle kahe korra pikem. 2030. aasta ütles NASA jaama tegevuse lõppajana välja möödunud aasta detsembris.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress