Euroopa kosmoseorganisatsioon eemaldas kosmosest satelliidi, kasutades erilist veopurje. Pikemas perspektiivis võiks selline puri lahendada kosmoseprügi üha süvenevat probleemi.
© Shutterstock
KAREN GRUBBE
15. NOVEMBER 2023
66 aastat tagasi ehk 4. oktoobril 1957 õnnestus NSV Liidul esimese riigina saata orbiidile ümber Maa tehiskaaslane Sputnik. Sellest ajast peale on meie planeedi ümber tiirlema saadetud üha rohkem satelliite. Tegelikult on neid juba nii palju, et Maa ümber tiirlevast kosmoseprügist on saanud suur probleem. Selle vastu on uut moodi lahenduse välja käinud Euroopa kosmoseagentuur (ESA). Nad katsetasid edukalt uue lahenduse prototüüpi, mis võiks aidata eemaldada suurt hulka kosmoseprügi.
Täpsemini töötas ESA välja veopurje, mis tõmbab satelliidid ja teised objektid orbiidilt ära ning juhib need Maa atmosfääri. Seda nimetatakse deorbiitimiseks.
Lahenduse nimi on Drag Augmentation Deorbiting System (ADEO) ja prototüübiks on alumiiniumiga kaetud polüamiidmembraanpuri (lihtsamini erikattega nailonpuri) pindalaga 3,6 ruutmeetrit.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud