Kosmiline puri hakkab orbiidilt prügi pühkima

Euroopa kosmoseorganisatsioon eemaldas kosmosest satelliidi, kasutades erilist veopurje. Pikemas perspektiivis võiks selline puri lahendada kosmoseprügi üha süvenevat probleemi.

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

15. NOVEMBER 2023

66 aastat tagasi ehk 4. oktoobril 1957 õnnestus NSV Liidul esimese riigina saata orbiidile ümber Maa tehiskaaslane Sputnik. Sellest ajast peale on meie planeedi ümber tiirlema saadetud üha rohkem satelliite. Tegelikult on neid juba nii palju, et Maa ümber tiirlevast kosmose­­prügist on saanud suur probleem. Selle vastu on uut moodi lahenduse välja käinud Euroopa kosmoseagentuur (ESA). Nad katsetasid edukalt uue lahenduse prototüüpi, mis võiks aidata eemaldada suurt hulka kosmoseprügi.

Täpsemini töötas ESA välja veopurje, mis tõmbab satelliidid ja teised objektid orbiidilt ära ning juhib need Maa atmosfääri. Seda nimetatakse deorbiitimiseks.
Lahenduse nimi on Drag Augmentation Deorbiting System (ADEO) ja prototüübiks on alumiiniumiga kaetud polüamiid­membraanpuri (lihtsamini erikattega nailon­puri) pindalaga 3,6 ruutmeetrit.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress