Kõrge intellektiga inimestel on kolm tüüpilist puudust

Sa ei talu valju häält ning muretsed teistest rohkem? See võib olla tunnistuseks, et sul on eriline aju.

© Shutterstock

NANNA VIUM

7. DETSEMBER 2023

Enamik meist soovib olla teistest pisut targem ning võimalusel oma kõrget intellekti demonstreerida. Kõrge IQ ei ole siiski nii üheselt ihaldusväärne, nagu üldiselt kiputakse arvama.

Hästi õlitatud ajuga käib tihti kaasas mõningaid puudusi.

1. Sa muretsed rohkem kui teised

Mis on elu mõte? Kas ma olin täna kolleegiga liiga range? On meil ikka külmkapis piisavalt porgandeid?

Intelligentsetel inimestel on sageli omadus oma pead kõikvõimalike asjadega vaevata. Need võivad näiteks olla keerulised eksistentsiaalsed küsimused, millele polegi ühest vastust. Või siis triviaalsed mõtted, nagu näiteks „kui palju värvaineid selles krabipulgas on?“

© Shutterstock

Üks 2015. aastal avaldatud uuring näitas, et inimesed, kellel on hästi arenenud suulise väljendumise oskus, kalduvad kõikvõimalike asjade üle muretsema. Tihti analüüsivad nad juba aset leidnud sündmusi ikka ja jälle läbi, sattudes omamoodi nõiarattasse.

 

 

On avaldatud ka andmeid, et kõrge intelligents on nõrgalt korrelatsioonis ärevuse ja depressiooniga.

2. Sa alahindad oma võimeid

On üks kuulus ütlus, mille kohaselt „mida rohkem sa tead, seda enam tead, et sa ei tea“. On mitmeid uuringuid, mis näitavad, et eeltoodud lausung vastab üsna täpselt tegelikkusele.

Üks eriti kuulus sellealane teadustöö viidi läbi 1999. aastal. Ameerika psühholoogid Justin Kruger ja David Cunning demonstreerisid oma uuringus veenvalt, et madala intelligentsiga inimesed kipuvad oma tegelikke võimeid tugevalt üle hindama ja vastupidi.

Hiljem hakati seda fenomeni kutsuma Dunningi-Krugeri efektiks.

Vaata lühifilmi Dunningi-Krugeri efektist:

 

 

Oma uuringus esitasid psühholoogid katsealustele küsimusi ning palusid neil seejärel hinnata, kui paljudele nad õigesti vastasid. Tulemusi analüüsides selgus, et kõige vähem punkte saanud veerandik vastajatest hindas oma õigete vastuste arvu ligikaudu poole suuremaks, kui see tegelikult oli. Samal ajal pidasid kõige paremini vastanud inimesed oma tulemusi tegelikest halvemaks.

3. Oled helide suhtes tundlik

© Shutterstock

Pisut valjuvõitu vestlus lõunalauas, automootori undamine või kolleegi sülearvuti klaviatuuri pidev klõbin?

Meid ümbritsev maailm on helisid täis. See võib olla suur väljakutse, kui sind on õnnistatud kõrge intellektiga.

Just sellise järelduse tegid oma uuringus Northwesterni ülikooli teadlased. Nende analüüs näitas, et heli mõjub kõrge intellektiga ja loomingulistele inimestele negatiivsemalt ja häirivamalt kui teistele.

Osa sellest nähtusest võib teadlaste hinnangul olla selgitatav asjaoluga, et kõrge intellektiga ja loomingulised inimesed kogevad ümbrust kõigi oma meeltega ning ei suuda seetõttu end vajadusel välja lülitada, nii nagu teised seda teevad.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress