Kõik kassid on psühhopaadid

Loomapidajad teavad, et kassid võivad teinekord olla üsna kapriissed. Nüüd on teadlased välja töötanud testi, mille põhjal saab järeldada, et kassidel on lausa psühhopaatilisi jooni.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUULI 2022

Inimesed on kasse kodudes pidanud, hinnanud ja ka jumaldanud tuhandeid aastaid. Suurbritannia teadlased jõudsid aga järeldusele, et armsate karva­pallide iseloomul on ka varjukülg, mis sarnaneb eksimatult psühhopaatiaga.

Liverpooli kahe ülikooli teadlased koostasid testi CAT-Tri+, mis on esimene omalaadne. See koosneb 46 küsimusest ning on internetis vabalt kättesaadav. Testi küsimused lähtuvad teadus­uuringust, mille käigus teadlased uurisid 2042 kodukassi nende omanike kirjelduste ja kasside käitumise põhjal. Küsimuste raamistiku moodustavad inim­­psühhopaatide kolm peamist omadust: uljus, pahatahtlikkus ja pidurdamatus. Lisaks see, kui sõbralikult meelestatud on kass teiste lemmik­loomade ja inimeste suhtes.

2042 kassiomaniku vastustele toetudes peavad teadlased tõenäoliseks, et kõikidel kassidel on mingisuguseid psühho­­paatilisi kalduvusi. Kuigi kassid on armastatuimad lemmikloomad, on nende käitumine ennustamatu. Nad on ka rööv­loomad, kel on tugev tapjainstinkt.

Kui mõte oma kodu jagamisest liha­sööjast psühhopaadiga tekitab rahutust, siis teadlased rahustavad: need iseloomu­omadused on kasside arenguloo loomulik osa. See on aga alles esimene kord, mil need on kirja pandud.

Teadlaste sõnul töötati test välja selleks, et parandada inimeste ja kasside suhet, nii et lemmiklooma omanik ja looma­arst mõistaksid iga kassi võimalikult hästi.

Kassid võivad tunduda müstilised ja ajuti isegi veidi totakad, ent tänu aasta­tuhandeid kestnud kooselule inimestega põhjustab kasside psühhopaatia siiski harva midagi muud kui ümber lükatud vaase ja ootamatut käitumist, näiteks kui kass pistab ühtäkki valjult näuguma, hüppab ootamatult õhku või võtab sihikule esemed, mida sa just kasutama tahtsid hakata. Maailmas on kuni 370 miljonit kodukassi.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress