Kõige väiksemad on kõige vägevamad

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

9. VEEBRUAR 2024

Mardikas lükkab enda ees koormat, mille mass on 1141 korda ta enda omast suurem, tirdilised hüppavad üle 116 korra kõrgemale, kui on nende endi kehapikkus. Ühe vee all elutseva putuka peenis müriseb mootor­rattast valjemini. Kui kõik väikseimate loomade võimed inimestele üle kanda, suudaksime hüpata üle Vabadussamba ja tekitada musti auke.

Miniämblik ehitab jõe kohale rippsildu

Madagaskari vihmametsades ripuvad paljude jõgede kohal suured ämblikuvõrgud. Need on kuni 3 m2 suurused ning nii on tegu maailma ühtede suuremate ratasvõrkudega, mis ripuvad otse vee kohal, olles kaldataimedega ühendatud kuni 25 m pikkuste niitidega. Nende ehitiste rajaja on võrkurlane, kes on ainult 1,5 cm pikk ja kaalub 0,5 g ringis. Ämbliku ladinakeelne nimetus on Caerostris darwini. Turvaniit, mida ämblik kasutab õhuvooludes liikumiseks, on kümme korda tugevam kui kevlar ja kaks korda nii tugev kui teised ämblikuvõrgud. Tänu silmapaistvale tugevuse ja elastsuse kombinatsioonile on võrguniit ülisitke. Selle omadusi on hinnatud tõmbekatsega, kus eriline masin sikutab niiti mõlemast otsast, kuni see katkeb. Ämbliku­niit koosneb peamiselt spidroiinideks kutsutavate valkude segust.

Teadlased leidsid võrkurlase võrguniidist seni tundmatu spidroiinivalgu MaSp4, mida teiste ämblike võrkudes ei leidu ning mis on võrkurlase seisukohalt väga oluline. See ämblik ehitab oma võrgud risti üle jõe, sest jõe kohal on õhk igasugustest lendavatest putukatest sõna otseses mõttes paks – nõnda saab võrku püüda näiteks kiile ja ühepäevikulisi. Oma ninaesist ei pea see väike ämblik jagama kellegagi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress