Kohvipaks võib betooni kolmandiku võrra tugevamaks muuta

Betooni koostises oleva peene liiva asemel võiks kasutada hoopis kohvipaksu, leiavad Austraalia teadlased. Mitte küll täiel määral, aga osaliselt – ja tulemuseks on oluliselt tugevam betoon. Mõistagi on selline lahendus ka keskkonnasõbralikum.

© Shutterstock

MADIS AESMA

24. AUGUST 2023

Vastavasisulise teadustöö kaasjuht, Melbourne`i kuningliku tehnoloogiainstituudi (RMIT) teadlane Dr Shannon Kilmartin-Lynch ütles, et mõte kohvijäätmeid kuidagiviisi otstarbekalt ära kasutada tekkis siis, kui insenerid ise parasjagu kohvi rüüpamas olid.

Betoonisegusse ei valata siiski lihtsalt niisama kohvipaksu, vaid sellest valmistatakse biosüsi. Selle kasutamisest võib tulu tõusta kahel viisil. Esiteks peab vähem liiva kaevandama (mida tavaliselt betoonis kasutatakse), ja liiva kaevandatakse üle kogu planeedi tegelikult palju rohkem, kui arvata võiks – Reutersi paari aasta tagusel hinnangul oli maht lausa 50 miljardit tonni aastas. Liiv on enim kasutatud ressurss planeedil vee järel. Peamiselt saadakse liiva järvede, jõgede, deltade ja rannikute põhjast vee alt, mis tähendab, et liiva kaevandamisel on veekeskkonnale tõsised tagajärjed. Et ehitussektor nõuab liiva aina enam ja enam, ei ole olukorral leevenemise märke näha.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress