Keskkonnaportaal vahendab peaaegu reaalajas pilti Maast

EUMETSATi kaudu on võimalik saada reaalajale lähedast pilti meie planeedist.

© Ekraanitõmmis

MADIS AESMA

19. NOVEMBER 2023

Eesti on keskkonnaagentuuri teatel esimene Euroopa Meteoroloogiasatelliitide kasutamise organisatsiooni (EUMETSAT) liikmes­maa, kes vahendab organisatsiooni pakutavat reaalajalähedast vaadet Maale. Veebilehe keskkonnaportaal.ee vahendusel on võimalik jälgida kahte peaaegu-otsepildivoogu, mis põhinevad satelliitide Meteosat ja Sentinel-3 andmeil. Neid uuendatakse iga 15 minuti järel.

Meteosati satelliidid on pakkunud ilma­prognooside ja -hoiatuste koostamiseks häda­vajalikke andmeid juba 1977. aastast. Peale lühi­ajalise prognoosi koostamise ja kiiresti arenevate ilmaolukordade jälgimise on need andmed vajalikud ka kliimauuringuteks. Sentinel-3 täidab Euroopa Liidu Copernicuse programmi eesmärke ning pakub mere­keskkonnaga seotud näitajaid, nagu mere­vee taseme kõrgus, merepinna temperatuur ja ookeani pinnakihi värvus.

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala ütles, et satelliidiandmeil on prognooside ja hoiatuste täpsemaks muutumisel oluline roll. Reaalajalähedane vaade Maale pakub küll peami­selt visuaalset naudingut, aga annab see­juures ka hea ülevaate atmosfääris toimuvate protsesside mastaapsusest. Satelliitidelt saada­vat infot kasutatakse näiteks tule­kahjude, üle­ujutuste ja jääolude kaardistamiseks; atmo­sfääri keemilise koostise ja kliima jälgimiseks ning tuuleenergia tootmismahtude hindamiseks. Satelliidiandmeil põhinevad teenused toetavad majanduskasvu ning annavad sisendit kulude optimeerimiseks transpordi-, energeetika- ja põllumajandussektoris. 

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress