Praegu on tehisintellekt jõudnud nii kaugele, et kirjutab netis inimestele vastuseks tekste ja suudab joonistada ette antud teemal pilte. Kes üldse leiutas tehisintellekti?
© Shutterstock
MADIS AESMA
1. MÄRTS 2023
Esimene sündmus, kus tehisintellektiga (ingl artificial intelligence, lüh AI) tegeldi, oli 1956. aastal USAs New Hampshire’i osariigis asuva Dartmouthi ülikooli juures toimunud suvekool või seminar. Selleks ajaks oli mõtlevate masinatega seotud teemade kirjeldamisel kasutatud mitmesuguseid termineid. Et valdkonnas selgust luua ja ideesid arendada, kutsus noor matemaatik John McCarthy kokku suvise mõttekoja. Teadlased kogunesid mitmeks nädalaks ning seda ajurünnakut peetakse tehisintellektiga seotud teaduse alguseks. 1955. aastal, kui töötoale rahastust taotleti, kasutatigi esimest korda mõistet „tehisintellekt“.
Idee masinast, mis saab inimese ülesannetega hakkama kas mõtetes või tegudes, on palju vanem ja selle näiteid võib leida antiikajastki. Vana-Kreeka mütoloogias on näiteks tegelane nimega Talos, hiiglaslik pronksist valmistatud mees; põhimõtteliselt robot. Talose ülesanne oli olla Kreeta saare valvur ja kaitsja võõrvallutajate eest, sealjuures tegi ta saarele ööpäevas peale kolm patrullitiiru. Kui mõni vaenuväe laev lähenes, pildus pronksrobot seda rahnudega – seda kõike muidugi ainult legendides.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud