USA astrofüüsikud avastasid kaugel kosmoses asuvast planeedisüsteemist hiiglasliku kuu. Selle mõõtmed ja tiirlemisperiood heidavad ekspertide senistele teooriatele kuude ja planeetide tekke kohta kaikaid kodaratesse.
© Shutterstock
DENIS RIVIN
1. JUULI 2022
Maast peaaegu 5500 valgusaasta kaugusel asuvast planeedisüsteemist leiti ühel planeedil olevat tõeliselt ebatavaline kaaslane – hiigelsuur kuu.
Seda, et niisugused kuud, mis tiirleksid ümber mõne teise planeedi, on olemas, pole ühelgi juhul sada protsenti kinnitatud (uue avastuse puhul on tõenäosusprotsent 99), aga kindlasti on need olemas ja korduvalt on tehtud ka selliseid vaatlusi, mille põhjal teadlased julgevad öelda, et sel või teisel korral on andmed just nimelt mõne planeedi kaaslasele ehk kuule viidanud. Mis puudutab planeedi Kepler-1708b hiidkuud, siis selle puhul loodetakse, et teadlased saavad seda uurides uut infot sellest, kuidas planeedid ja kuud teistes süsteemides tekkisid, ning seeläbi ehk ka uut infot meie enda Maa ja naaberplaneetide tekke kohta.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud