Kaugest planeedisüsteemist leiti kummaline kuu

USA astrofüüsikud avastasid kaugel kosmoses asuvast planeedisüsteemist hiiglasliku kuu. Selle mõõtmed ja tiirlemisperiood heidavad ekspertide senistele teooriatele kuude ja planeetide tekke kohta kaikaid kodaratesse.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUULI 2022

Maast peaaegu 5500 valgusaasta kaugusel asuvast planeedi­süsteemist leiti ühel planeedil olevat tõeliselt ebatavaline kaaslane – hiigelsuur kuu.

Seda, et niisugused kuud, mis tiirleksid ümber mõne teise planeedi, on olemas, pole ühelgi juhul sada protsenti kinnitatud (uue avastuse puhul on tõenäosusprotsent 99), aga kindlasti on need olemas ja korduvalt on tehtud ka selliseid vaatlusi, mille põhjal teadlased julgevad öelda, et sel või teisel korral on andmed just nimelt mõne planeedi kaaslasele ehk kuule viidanud. Mis puudutab planeedi Kepler-1708b hiidkuud, siis selle puhul loodetakse, et teadlased saavad seda uurides uut infot sellest, kuidas planeedid ja kuud teistes süsteemides tekkisid, ning seeläbi ehk ka uut infot meie enda Maa ja naaber­planeetide tekke kohta.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress