Katastroofiline tsunami võis jätta kiviaja Põhja-Suurbritannia inimtühjaks

© Shutterstock

MADIS AESMA

11. JAANUAR 2024

Üle 8000 aasta tagasi liikus üle Põhjamere hiidlaine, mille vallandas Norra ranniku lähistel toimunud võimas maalihe. Maalihe ja tsunami kannavad nime Storegga, ja hiidlaine rünnak langeb ajaliselt kokku äkilise langusega Suurbritannia põhjaosa elanike arvus. Uus arvutisimulatsioon näitab, et teatud tingimuste kokkulangemisel võis just tsunami olla see, mis tappis kiviaja britid.  

Keskmisel kiviajal ehk mesoliitikumis elas Suurbritannia põhjaosas suhteliselt vähe inimesi, regioonis võis neid olla kokku umbes tuhande ringis. Suurem osa eelajaloolistest brittidest elasid väikestes mereäärsetes rannakülades, mis tähendas, et hiidlainel oli neist asulaist üsna lihtne üle mühiseda.

Arheoloogilisest leiumaterjalist on järeldatud, et umbes 8200 aastat tagasi langes asustatud paikade arv Euroopa loodeosas järsult. Seda on seostatud järsu kliima jahenemisega, kuid mõned teadlased on vastuargumendina öelnud, et omaaegset rannarahvast ei pruukinud see sündmus nii olulisel määral mõjutada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress