Kas veeaur on kliimale kahjulikum kui süsinikdioksiid?

© Shutterstock & BIM

ESBEN SCHOUBOE

1. VEEBRUAR 2022

Veeaur mõjutab atmosfääri energia­hulka palju rohkem kui süsinikdioksiid (CO2). Kasvu­hooneefekti toimimise võibki umbes 60 protsendi ulatuses veeauru „õlgadele veeretada“. Võib öelda, et Maa keskmine õhutemperatuur on 15 Celsiuse kraadi just tänu atmosfääris leiduvale veeaurule. See tähendab seda, et kui me eemaldaksime atmosfäärist kogu seal leiduva veeauru, mõjutaks see kliimat ja Maa keskmist temperatuuri palju-palju rohkem kui see, kui me eemaldaksime kogu atmosfääris sisalduva CO2.

Erinevalt süsinikdioksiidist ei põhjusta veeaur ise mingeid kliimamuutusi. Vastupidi, atmosfääris leiduv aur käitub hoopis selle järgi, missuguseid tingimusi põhjustavad muud tegurid. Veeauru koguse atmosfääris määrab atmosfääri temperatuur. Kui atmosfääri veeaurusisaldus suureneb, suureneb ka sademete hulk. Kui atmosfääri lisada rohkem veeauru, siis suureneb ka sademete hulk. Kui me eemaldaksime veeauru atmosfäärist, suure­neks vee aurustumine maailmamerest ning mingi aja vältel oleks vähem sademeid. Atmosfääri CO2-sisalduse suurenemine aga tõstab atmosfääri temperatuuri ennast ja selle kahanemine, vastupidi, langetab seda.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress