Kas veeaur on kliimale kahjulikum kui süsinikdioksiid?

© Shutterstock & BIM

ESBEN SCHOUBOE

1. VEEBRUAR 2022

Veeaur mõjutab atmosfääri energia­hulka palju rohkem kui süsinikdioksiid (CO2). Kasvu­hooneefekti toimimise võibki umbes 60 protsendi ulatuses veeauru „õlgadele veeretada“. Võib öelda, et Maa keskmine õhutemperatuur on 15 Celsiuse kraadi just tänu atmosfääris leiduvale veeaurule. See tähendab seda, et kui me eemaldaksime atmosfäärist kogu seal leiduva veeauru, mõjutaks see kliimat ja Maa keskmist temperatuuri palju-palju rohkem kui see, kui me eemaldaksime kogu atmosfääris sisalduva CO2.

Erinevalt süsinikdioksiidist ei põhjusta veeaur ise mingeid kliimamuutusi. Vastupidi, atmosfääris leiduv aur käitub hoopis selle järgi, missuguseid tingimusi põhjustavad muud tegurid. Veeauru koguse atmosfääris määrab atmosfääri temperatuur. Kui atmosfääri veeaurusisaldus suureneb, suureneb ka sademete hulk. Kui atmosfääri lisada rohkem veeauru, siis suureneb ka sademete hulk. Kui me eemaldaksime veeauru atmosfäärist, suure­neks vee aurustumine maailmamerest ning mingi aja vältel oleks vähem sademeid. Atmosfääri CO2-sisalduse suurenemine aga tõstab atmosfääri temperatuuri ennast ja selle kahanemine, vastupidi, langetab seda.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress