Kas vanad tuulegeneraatorid on reostusoht?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

1. VEEBRUAR 2022

Kuigi tuuleenergia on taastuvatest energiaallikatest kõige puhtam, on vanade tuulikute jäätmed planeedile koormaks. Nii näitab suur uuring, mille tegi Taani tehnikaülikooli insener Leon Mišnajevski. Uuring avaldati 2021. aasta veebruaris teadus­ajakirjas Materials.

Peamine jäätmeprobleem on just rootorilabad. Need annavad esimesena alla tavaliselt 20–25 aastat pärast tuuliku käiku laskmist ja kuluvad ära enamasti õhus lendleva õietolmu ja liiva tõttu. Tuulikulabad on tihti valmistatud mitmest omavahel liidetud materjalikihist, mistõttu on üksikuid komponente raske eraldada ja taaskasutada. Üksainus laba võib koosneda näiteks kõvast plastist, klaaskiust ja balsapuidust või PVCst, süsinikkiust ja vahust või veel mõnest kolmandast kombinatsioonist.

Tiivikute eri materjalide taas­kasutus ei ole Mišnajevski sõnul proport­sioonis selle käigus tekkivate heitmetega. Näiteks paiskab 6,5 tonni kaaluva tuulikulaba muundamine kõnnitee täitematerjaliks õhku ligi 200 tonni süsinikdioksiidi, kuid see näitaja jääb ainult ühe tonni juurde, kui tiivik lihtsalt prügimäele visata. Mišnajevski soovitab tuulikulabasid renoveerida ja kasutada neid uuesti tuulegeneraatorites. 6,5tonnise tiivi­ku renoveerimise süsiniku jalajälg on umbes kolm tonni. Muudes tuuliku osades, näiteks turbiinitornis ja tiiviku­peas olevaid metalle on üpris lihtne taaskasutada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress