Kas tõeseerum on lihtsalt väljamõeldis?

Filmimaailmas võib tõeseerum panna inimesi avaldama oma suurimaid saladusi. Kas see on puhas väljamõeldis või on selline aine ka päriselt olemas?

© Warner Bros.

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

18. AUGUST 2023

Harry Potteri maailmas piisab kolmest läbipaistvast ja lõhnatust Verita­serumi tilgast, et inimene räägiks tõtt ning avaldaks kõik oma suurimad saladused.

Tegelikkuses ei ole see siiski nii lihtne. Mõneti sarnase toimega ainete kujul on aga tõeseerum olemas küll. Selle nimetuse alla võib koondada vahendeid, mis mõjuvad ühtaegu uimastavalt ja rahustavalt. Niisugust seerumit võib valmistada näiteks atropii­nist ja skopolamiinist, mis on maa­vitsaliste sugukonna taimede mürk­ained. Atropiinist ja skopolamiinist kokku segatud mürk blokeerib signaalaine, mis aitab ajurakkudel suhelda.

Mürkained kaotavad valvsuse

Mürkained atropiin ja skopolamiin toimivad tõeseerumina, blokeerides ajurakkude signaalivahetust.

© Shutterstock 

Signaalaine aktiveerib rakud
Signaalaine atsetüülkoliin (kollane) toimib ajurakkude kokkupuute­kohtades ehk sünapsides. Sünaps on koht, kus signaal kantakse üle ühelt ajurakult teisele. Atsetüülkoliini kasutades aktiveerib sünaps järgmise ajuraku ning signaalid kanduvad ajus edasi.

© Shutterstock 

Mürkaine hõivab koha
Mürkainetel, nagu skopolamiin (roheline), on molekulaarstruktuur, mis sobitub sünaptiliste retseptoritega. Skopolamiin hõivab pinna, mille tavaliselt võtaks enda alla atsetüülkoliin.

© Shutterstock 

Ühendus katkeb
Kui looduslik signaalaine enam sünapsis ei tööta, ei saa ajurakud üksteist aktiveerida ja signaale vahetada. Tagajärjeks on see, et aju on loium ning inimesega on lihtsam manipuleerida.

Näiteks on neid aineid kasutatud süüdistatava valvsuse kaotamiseks ülekuulamisel, et ta räägiks sündmustest, mida ta muidu püüab varjata. Ka psühhiaatria­patsientide ravis on neile antud tõeseerumit, et pärssida nende enesekontrolli. Selle eesmärk oli panna haige avaldama mõtteid, mida ta muidu teistega jagada ei tahtnud.

Tõeseerumi tegelik kasu on siiski kahtlane, sest need ained stimuleerivad ka fantaasiat ning kutsuvad esile hallutsinat­sioone. Seega võib tõe­seerumil olla hoopis risti vastupidine mõju: aju fabritseerib veenvaid luiskelugusid, selmet inimene paljastaks oma suurimaid saladusi.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress