Kas toatemperatuuril tuumasüntees võib anda tasuta elektrit?

Tuumasüntees niisugusena, nagu see toimub Päikese sisemuses, on peaaegu ammendamatu energia­allikas. Harilikult on selle protsessi vallandumiseks vaja ülikõrget temperatuuri, ent vähemalt üks kord on nimekad teadlased väitnud, et nad suutsid tuumad ühinema sundida toatemperatuuril.

© Yves Forestier / Getty Images

GORM PALMGREN

1. MAI 2023

Klaastorudest, kolbidest ja juhtmetest koosnev kaadervärk sarnanes millegi nii­sugusega, mille võinuks köögilaual kokku panna lennuka fantaasiaga koolilaps. Kui aga teadlased nuppu vajutasid ning oma aparaa­dist nõrga elektrivoolu läbi lasid, eraldus rohkem soojust ja vabanes rohkem energiat, kui sellele anti.

Kaks Ameerika Ühendriikide Utah’ ülikooli elektrokeemikut Martin Fleischmann ja Stanley Pons, kes 1989. aastal niisuguse katse tegid, olid seetõttu veendunud, et neil oli õnnestunud jäljendada Päikese tuumasünteesiprotsessi – ning seda toatemperatuuril!

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress