Kas taimedel on meeled?

Panin aknalauale õieka pärgväändiku. Kahe päevaga oli see leidnud ruloonööri ja keerutas selle ümber oma väänla. See pani mind mõtlema, kas taimedel on meeled.

© Shutterstock

JENS E. MATTHIESEN

1. JUULI 2022

Taimedel on tõesti meeled ning need on neist sama palju sõltuvad kui loomad ja inimesed. Taimedel eksisteerib kompimismeel, mis toimib rakumembraanides olevate mehhano­­retseptorite abil. Need meenutavad loomariigis esinevaid tunderetseptoreid.

Tänu mehhanoretseptoritele on näiteks ronitaimedel võimalik leida esemeid, mille külge klammerduda. Samas võimaldavad mehhano­retseptorid lihatoidulistel taimedel nagu kärbse­püünis (Dionaea muscipula) saaki tajuda. Peale saaklooma registreerimise jätab kärbsepüünis selle omadused ka meelde. 2020. aastal avastasid Jaapani riikliku bioloogiainstituudi teadlased, et kärbsepüünise tundekarvu puudutades hakkab taime püünislehtedes suurenema kaltsiumi­ühendite sisaldus. Alles siis, kui saak sipeldes veel karvu puudutab, ületab kaltsiumi sisaldus kindla piiri ja püünis laksatab saagi ümber kinni. See mehhanism tagab, et kärbse­püünis ei raiska energiat lõksu niisama kinni löömisele, kui karva tabab näiteks vihmapiisk.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress