Kas taim võiks inimese sõna kuulata?

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. VEEBRUAR 2021

Imelise Teaduse lugeja Pärtel saatis meile järgmise küsimuse: “Kas taimed on võimelised inimkõnest aru saama? Viitan küsimusega Egon Feine’i raamatule „1000 uskumatut lugu“, kus räägitakse inimesest, kes kord palus oma palmi, et see ei kasvaks edasi, kuna 2,5meetrine puu ei mahtunud enam tuppa ära. Palm olevatki kuuletunud ja hakanud sellest peale laiusesse kasvama.”

Palusime vastust Triinu Remmelilt ja Tiia Kurvitsalt Eesti maaülikooli teaduse
tippkeskusest EcolChange.

“Tõepoolest, taime kasvamise muutus palve kohaselt võib panna arvama, et taimedel on olemas tajud ja närvi­süsteem analoogiliselt inimesega. Siiski ei saa selle põhjal tõmmata võrdus­märki taimede ja inimeste vahele, kui räägime sõnadest aru saamisest. Saame uurida, kuidas taimed reageerivad ümbritsevale keskkonnale ning sealt tulevatele signaalidele. See on põnev ja paljuski tundmata maa.

2000ndate algul kasvas taime­bioloogia teadussuunast välja uus kitsam haru – taimede neuro­bioloogia. Sellega tege­levate teadlaste eesmärk on mõista, kuidas taimed töötlevad keskkonnast saadud teavet ja kasutavad seda optimaalseks arenguks, õitsemiseks ja paljunemiseks.

Taimede käitumist koordineerib organism tervikuna, kasutades integreeritud signalisatsiooni-, side- ja reageerimis­süsteeme. Need süsteemid hõlmavad elektrilisi signaale ja eri keemiliste ainete transporti erilistes taime kudedes.

Ruumis orienteeruda aitab taimedel puutetundlikkus. Osa rohttaimi saab leheotste kokku­puutumise järgi aru, et ümberringi kasvab veel taimi, ning ka sellest, milli­ses suunas on ruumi kasvada. Taimed tajuvad ka helisid, arvatavasti nendesamade retseptoritega, millega puuteidki. Mõni taim reageerib vee­vulina, mõni tolmeldaja sumina, rööviku matsutamise või isegi teise taime juurte kasvamisel tekkivate väikeste plõksatus­te peale.

Seega, kui taim jättis kõrgusesse kasvamise järele ja suunas kasvu laiuses­se, tasub oletada, et see „mõte“ ei tulnud taimele inimese edastatud palvest, vaid taim sai signaa­li oma kasvuruumist ja kohastus sellega. Kasvas laiusesse, sest seal oli ruumi. Kuigi palvega kaasnevaid helisignaale (helivõnked) võib taim tajuda.”

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress