Kas taim võib end üles puua?

Räägitakse, et taime juured tuleb lahti harutada, ja kui seda ei tehta, siis suureks kasvades lähevad taime juured jämedamaks, mille tagajärjel taim n-ö poob end üles. Lühidalt öeldes on taime ainevahetus tugevasti häiritud. Kas see vastab tõele, et istutamisel juurte lahti harutamata jätmine teeb tulevikus taimele karuteene?

© Marko Saarm / Sakala

MADIS AESMA

17. NOVEMBER 2023

Imelise Teaduse lugeja saadetud küsimusele vastab Ulvi Moor, Eesti maaülikooli aianduse õppetooli juhataja:

“Ilmselt on mõeldud konteineristikut ehk potitaime. Nende puhul juhtub vahel tõesti, et need on puukoolis liiga pikalt ühes potis kasvanud, neid pole õigel ajal ümber istutatud ning juurtel pole enam potis kasvamiseks ruumi.

Sel juhul tekib poti põhjas tiirutavatest juurtest tihe „matt“, ja kui istutada niisugune taim ilma juuri lahti harutamata maha, siis võib juhtuda, et uued juured ei suuda sellest „matist“ niipea läbi tungida ja taim elab just kui potis edasi.

Selliste taimede puhul on oluline juured lahti harutada. Vahel on juurte mass juba nii tihe, et harutamine ei ole võimalik. Siis tuleb osa sellest tiirutavate juurte massist puhaste teravate aiakääridega ära lõigata, et uued tekkivad juured pääseksid mulda.”

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress