© Shutterstock
ESBEN SCOUBOE
10. SEPTEMBER 2023
Üks kõigi aegade suurimaid lendavaid elusolendeid valitses õhuruumi 66 miljonit kuni 68 miljonit aastat tagasi. Lendsisalik Quetzalcoatlus northropi oli sama kõrge kui kaelkirjak ja tema tiibade siruulatus oli kuni üksteist meetrit. Seda on sama palju kui Cessna propellerlennukil. Tänu suurtele tiibadele suutis see olevus tõusta kuni viie kilomeetri kõrgusele ning lennata kiirusel 130 km/h.
Lendav sisalik oli küll suur, kuid ka saleda kehaga – ja õhku täis. Peale selle, et õhk oli kopsudes, olid tal õhukotid üle kogu keha. Ka tema skeleti osad sisaldasid õhku isegi rohkem kui luuüdi. Osas luudes oli tühja ruumi kuni 90 protsenti.
See tähendab, et tänu õhulisele kehale oli suurte mõõtmetega pterosaurus väga kerge, kaaludes ainult 200–250 kilogrammi. Umbes samade mõõtmetega, kuid teatavasti lennuvõimetu ja seetõttu endale massiivset luustikku lubada võiv kaelkirjak kaalub ligikaudu 1900 kilogrammi.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud