Kas psühhopaadid võivad elada normaalset elu?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

9. VEEBRUAR 2024

Psühhopaate ei iseloomusta just eriti toredad iseloomujooned – nad ei tunne erilisi süümepiinu, on hoolimatud, manipuleerivad ja empaatia­võimetud. Nad on tihti agressiivsed, vägivaldsed, impulsiivsed ja lugupidamatud. Neil on risk saada krimi­naalselt karistada 20–25 korda suurem kui teistel inimestel. Psühho­paadi diagnoosi on saanud näiteks 20 protsenti USA vanglates kinni­peetavaist.

Kõik psühhopaadid pole siiski mõrvarid või vägivaldsed kriminaalid. Osa neist kohaneb ühiskonna­normidega ja võib paista edukana. Neile omast südametunnistuseta ja manipuleerivat käitumist võivad nad näiteks kasutada selleks, et võidelda ennast ärimaailma tippu.

Paljudel psühhopaatidel ongi prestiižsed ameti­­kohad. Teadlased arvavad, et 1,2–4,5 protsenti kõigist täis­kasvanuist on psühhopaadid; osa­kaal on suurem nende inimeste seas, kes on mõju­võimsal positsioonil, nagu juhid, advokaadid ja isegi kirurgid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress