Kas plastmassist jõulukuusk on keskkonnasõbralikum kui metsast toodu?

Keskkonnateadlikul kuusetoojal võib tekkida dilemma – ühest küljest jääb plastkuuse koju toomise puhul päris puu metsa kasvama, teisalt jälle on plastitootmise keskkonnajalajälg oluliselt sügavam. Kumb kuusk on „rohelisem“?

© Shutterstock

JONAS GROSDEN MELDAL

22. DETSEMBER 2023

Kahe meetri kõrguse kunstkuuse transpordiga (enamasti tuuakse need Hiinast) kaasneb 40 kg CO2-heidet. CO2 ehk süsihappegaas on peamine kasvuhoonegaas, mille kontsentratsiooni tõus atmosfääris aitab tõhusalt kaasa Maa keskmise temperatuuri tõusule ehk kliima soojenemisele. Seda gaasi jõuab atmosfääri rohkelt ka fossiilsete kütuste põletamise ja kasutamise tulemusena.

Kui tavaline metsast toodud jõulupuu pärast pühi ära põletada, jõuab selle toimingu tulemusena atmosfääri 3,5 kg süsihappegaasi. Kui puu tükeldatakse ja minema visatakse, nii et see saab osaks jäätmeringlusest, on süsinikujalajälg suurem – atmosfääri vabaneb kuni 16 kg CO2 (sisse tuleb arvestada nt prügiauto kütus ja muu säärane). Päris-kuuse puhul tuleb arvestada ka seda, kui kaugelt see toanurka toodud on ja mil viisil – kelgul või käe otsas majatagusest metsatukast kuuske tuppa transportides süsinikuheide mõistagi sama suur pole nagu saja kilomeetri kauguselt autoga tuues.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress