Kas päikesepurse võib hävitada elu Maal?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

13. SEPTEMBER 2023

Päikese­pursked ei sea inimkonna eksistentsi ohtu, et läbi Maa atmosfääri murda ning kõik maha põletada, nagu filmis „Knowing“ („Teadmine“) asjad toimuvad.

Sellegipoolest võivad need tekitada Maa peal paksu pahandust. Nimelt paiskub pursete käigus ilmaruumi suur kogus laetud osakesi, mis võivad elektroonilistele seadmetele kahju teha.

Võib juhtuda, et häiritakse satelliitide tööd, nii et GPS ei toimi enam, nagu peaks. Satelliidid võivad ka üle kuumeneda ja põlema süttida. Kui Päikeselt lähtunud osakeste voog kaugemale jõuab ja Maa atmosfääri siseneb, koormab see elektri­süsteemid üle ja tekitab häireid elektri­varustuses, mis meie kõrgtehnoloogilist taristut töös hoiab. Osakesed tekitavad elektromagnetvälju, mis omakorda indutseerivad elektrikaablites voolu, koormates elektrivõrgustiku üle. Niisugust elektri­katkestust kogesid Kanada Quebeci provintsi elanikud 1989. aasta märtsis, kui laetud osakesed elektrivõrgu lühisesse ajasid ja kuus miljonit inimest olid tunde elektrita.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress