© Shutterstock
ESBEN SCHOUBOE
13. SEPTEMBER 2023
Päikesepursked ei sea inimkonna eksistentsi ohtu, et läbi Maa atmosfääri murda ning kõik maha põletada, nagu filmis „Knowing“ („Teadmine“) asjad toimuvad.
Sellegipoolest võivad need tekitada Maa peal paksu pahandust. Nimelt paiskub pursete käigus ilmaruumi suur kogus laetud osakesi, mis võivad elektroonilistele seadmetele kahju teha.
Võib juhtuda, et häiritakse satelliitide tööd, nii et GPS ei toimi enam, nagu peaks. Satelliidid võivad ka üle kuumeneda ja põlema süttida. Kui Päikeselt lähtunud osakeste voog kaugemale jõuab ja Maa atmosfääri siseneb, koormab see elektrisüsteemid üle ja tekitab häireid elektrivarustuses, mis meie kõrgtehnoloogilist taristut töös hoiab. Osakesed tekitavad elektromagnetvälju, mis omakorda indutseerivad elektrikaablites voolu, koormates elektrivõrgustiku üle. Niisugust elektrikatkestust kogesid Kanada Quebeci provintsi elanikud 1989. aasta märtsis, kui laetud osakesed elektrivõrgu lühisesse ajasid ja kuus miljonit inimest olid tunde elektrita.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud