Kas on tõesti tõsi, et torme esineb ainult talvel?

Teistel aastaaegadel võib küll ilm olla ärritavalt tuuline, aga minu arust on tõelisi torme ainult talvel. Kas see on tõepoolest nii?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. MAI 2023

Torme esineb kõikidel aasta­aegadel, aga Põhja-Euroopas tõuseb tuul üle tormi piiri enamasti talvel. Statistiliselt esineb talvekuudel – detsembris, jaanuaris ja veebruaris – meie regioonis ligi kaks kolmandikku tormidest.

Tormi definitsioon on riigiti erinev. Eestis loetakse tuult ohtlikuks alates keskmisest kiirusest 21 m/s. Sellise tuulega murduvad puud või kistakse need juurtega maast välja, hoonetel võivad tekkida purustused. Eestis esineb nii suurt tuult keskmiselt kaks korda aastas, peamiselt Lääne-Eesti saartel. Rahvusvahelise definitsiooni järgi algab torm tuule keskmisest kiirusest 20,8–24,4 m/s ja orkaan kiirusest 34 m/s, ent sellist tuult pole Eestis kunagi olnud. Parvlaev Estonia huku ajal oli loodetuule kiirus puhanguti 25–27 m/s.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress