Kas on tõesti tõsi, et torme esineb ainult talvel?

Teistel aastaaegadel võib küll ilm olla ärritavalt tuuline, aga minu arust on tõelisi torme ainult talvel. Kas see on tõepoolest nii?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. MAI 2023

Torme esineb kõikidel aasta­aegadel, aga Põhja-Euroopas tõuseb tuul üle tormi piiri enamasti talvel. Statistiliselt esineb talvekuudel – detsembris, jaanuaris ja veebruaris – meie regioonis ligi kaks kolmandikku tormidest.

Tormi definitsioon on riigiti erinev. Eestis loetakse tuult ohtlikuks alates keskmisest kiirusest 21 m/s. Sellise tuulega murduvad puud või kistakse need juurtega maast välja, hoonetel võivad tekkida purustused. Eestis esineb nii suurt tuult keskmiselt kaks korda aastas, peamiselt Lääne-Eesti saartel. Rahvusvahelise definitsiooni järgi algab torm tuule keskmisest kiirusest 20,8–24,4 m/s ja orkaan kiirusest 34 m/s, ent sellist tuult pole Eestis kunagi olnud. Parvlaev Estonia huku ajal oli loodetuule kiirus puhanguti 25–27 m/s.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress