Kas on tõesti tõsi, et kui märgade juustega külma käes olla, võib külmetuda?

© Shutterstock

NIELS HALFDAN HANSEN

1. MÄRTS 2022

Vana nõuanne juuksed enne külma kätte minekut ära kuivatada on teatud määral mõistlik. Vesi ise ei kujuta endast küll mingit ohtu, ent võib luua külmetumiseks head tingimused. Kui õues märgade juustega ringi käia, hakkab vesi aurustuma ja selleks on vaja energiat, mis saadakse soojuse kujul sinu peast. Selle tagajärjel langeb pea temperatuur.

Kui õues on temperatuur juba niigi madal, on olemas risk, et jahtumine levib ninna ja kurku. Ülemiste hingamisteede jahtumi­ne võib muuta meid külmetus­viiruste suhtes vastuvõtlikumaks. Ühe teooria järgi tõmbuvad nina ja kurgu limas­kestad külma käes kokku. Need ei suuda tõhusalt viirus­osakesi blokeerida ja limaskestad muutuvad nakkuse suhtes tundlikuks. Ka hingamis­teede veresooned ahenevad külmaga. Veresooni mööda liiguvad valgeverelibled, mis võitlevad viirustega, nii et kui vere­sooned ahenevad, pääseb vähem viirustega võitlevaid rakke sissetungijatega võitlema ning nakkusel on kergem end sisse seada. Uuringud on näidanud, et külmetusviirused suudavad ise nõrgendada rakkude immuun­­reaktsiooni.

Külmetushaiguse vastu lastakse käiku kolm relva

Kolm kaitsemehhanismi suu, nina ja ülemiste hingamisteede limaskestadel annavad külmetus­haiguste vastu tõhusa kaitse.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress