Kas on tõesti tõsi, et hoop pähe võib põhjustada mälukaotust?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

16. JAANUAR 2024

Uimasel poksijal võib vahetult pärast pähe saadud hoopi olla raskusi oma nime mäletamisega. Mis aga toimub tegelikult, kui inimene nokauti lüüakse?

On täiesti normaalne, et pärast tugevat hoopi pähe tekib mälukaotus. See võib olla tagasiulatuv, nii et inimesel on raske oma nime meenutada, või etteulatuv, nii et on probleeme uute mälestuste talletamisega. Tihti tuleb võime korralikult mäletada mõne minuti pärast tagasi, aga rasketel juhtudel võib selleks kuluda päevi.

Isegi lühiajalise mälukaotuse korral suudab aju ikkagi paljusid asju meelde tuletada. Mida vanemad on mälestused, seda rohkem need kinnistuvad, kuna me meenutame neid tihti ja aktiveerime üha uuesti samu närvisignaaliteid, mida me kasutasime sündmust kogedes. Seepärast on meil üleüldiselt kergem meenutada kümne aasta taguseid eredaid sündmusi kui eelmise nädala argiseid juhtumisi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress