Kas Maal on alati olnud ainult üks kaaslane?

Osal Päikesesüsteemi planeetidel on mitu kuud. Kas see on kehtinud ka Maa kohta või on Kuu aegade algusest saadik olnud meie Maa ainuke tantsupartner?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

JUUNI 2023

On võimalik, et üle nelja miljardi aasta tagasi oli Maal kaks kuud. Niisuguse mõtte käisid 2011. aastal välja Norra-USA kosmoseteadlane Erik Ian Asphaug ja tema Šveitsi kolleeg Martin Jutzi. Need kaks kuud võisid koos eksisteerida mõned miljonid aastad, enne kui kokku põrkasid ja üheks said. Kokkupõrge võiks seletada, miks meie praeguse kuu kaks külge on geoloogiliselt sedavõrd erinevad.

Meie Maal on aga praegu peale meie püsiva Kuu aeg-ajalt ka pisemaid kaaslasi, kes end Maaga mõneks ajaks seovad, et siis jälle kusagile ilmaruumi minema tuhiseda. Need on kvaasikaaslased, mis on tegelikult ümber Päikese tiirlevad asteroidid, ent kuna nende orbiidid sarnanevad Maa omaga, on nad meile aeg-ajalt lähedal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress