Kas lapsevanemad jäävad kiiremini vanaks?

Sain kaks aastat tagasi lapse, aga praegu tunnen end kümme aastat vanemana kui siis. Kas ma kujutan seda lihtsalt ette või vananeb lapsevanema keha kiiremini?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

12. JAANUAR 2024

Unetud ööd, stress ja suurenenud koormus tähendavad, et lapsevanema roll on inimorganismile väga nõudlik. Seetõttu pole ehk eriti üllatav, et väikesed lapsed kiirendavad tõesti vananemisprotsessi. Vähemasti emadel.

Hea indikaator selle kohta, kui kiiresti keha vananeb, peitub meie rakutuumas olevas DNAs, täpsemini kromosoomide otstes. Seal paiknevad telomeerideks nimetatavad piirkonnad, mis kaitsevad DNAd. Need hoolitsevad selle eest, et iga kord, kui rakk jaguneb, kopeeritakse DNA õigesti. Igal jagunemisel telomeerid lühenevad. Kui need on ühel hetkel muutunud kriitiliselt lühikeseks, siis rakk sureb ja inimene vananeb. Ilmnevad ka välise vananemise märgid, näiteks kortsud.

USA George Masoni ülikooli teadlased mõõtsid ligi kahe tuhande 20–44aastase naise telomeeride pikkust. Neilt võeti vere­proove ja mõõdeti seejärel valgete vere­liblede DNA telomeeride pikkust. Tulemused näitasid, et emadel olid keskmiselt 4,2 protsenti lühemad telomeerid kui lastetutel naistel – isegi pärast seda, kui andmeist olid välja arvatud muud võimalikud tegurid, nagu vanus, kehamass, etniline taust ja sissetulek.

Inimese vananedes jäävad telomeerid iga aastaga 9–10 aluspaari võrra lühemaks. Kuna lastega naistel on keskmiselt 116 alus­­paari vähem kui lastetutel naistel, on nende telomeerid lühenenud pikkuse võrra, mis vastab rakkude vananemisele umbes 11 aasta võrra. 

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress