Kas Kuu võib Maale otsa kukkuda?

Katastroofifilmis „Moonfall“ paiskab salapärane jõud Kuu oma orbiidilt ümber Maa välja, nii et see ähvardab kukkuda meie planeedile. Mis aga juhtuks tegelikult, kui Kuu ja Maa vaheline kaugus väheneks?

© Lionsgate / Zume / Ritzau Scanpix / shutterstock & Lotte Freddslund

JENS E. MATTHIESEN

1. JUULI 2022

Katastroofifilmis „Moonfall“ lööb tundmatu jõud Kuu oma orbiidilt minema, nii et see hakkab kiiresti Maale liginema. Kuu loodelised jõud muutuvad nii tugevaks, et vallandavad üle­maailmseid loodus­katastroofe. Selgub, et meid võib hävitavast kokku­põrkest päästa ainult hull­julge missioon, kuhu lähevad pensionile jäänud astronaudid.

Sellel, kui Kuu Maale lähemale tuleks, oleksid ka tegelikkuses tõsised tagajärjed. Kui vahemaa väheneks poole võrra ehk 192 000 kilomeetrini, oleks Kuu Maalt vaada­tes neli korda suurem ja kuuvalged ööd oleksid palju valgemad. Kui selle elaksime ehk üle (mõnevõrra rohkem unetuid öid), siis loodeliste jõududega kaasnevate taga­järgedega oleks raskem hakkama saada. Praeguse vahemaa puhul põhjustab Kuu avamerel 0,7meetrise tõusu. Kui Kuu tuleks poole lähemale, oleks tõus üle 5,5 meetri. Tõus ja mõõn ujutaksid kaks korda päevas üle paljud madalal paiknevad saared ning vesi jõuaks kaugele mandrite sisemaale. Ühtlasi põhjustaksid tugevamad loodejõud rohkem võimsaid maavärinaid ja vulkaanipurskeid. Maa loodelised jõud mõjutaksid ka Kuud, ja kui Kuu mingil hetkel veel lähemale tuleks, rebeneks see lõpuks tükkideks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress