Kas kiire või aeglane hukk?

Kas kõik dinosaurused said surma ühe pauguga, kui asteroid Maad tabas?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN

1. MAI 2022

Dinosauruste väljasuremise asjaolude täpset käiku on raske taastada, kuna Chicxulubi asteroid, mis hiidsisalike ajastule lõpu tegi, tabas meie planeeti nii­­võrd ammu – 66 miljonit aastat tagasi. Suurbritannia loodusajaloo muuseumi professor ja dinosauruste uurija Paul Barrett on püüdnud juhtunut siiski üksikasjalikult kirjeldada.

Esiteks, kui 10–15 km läbi­mõõduga asteroid praeguses Mehhikos Yucatani poolsaarel Maad tabas, tekitas see Maa ajaloo teada­olevalt suuruselt teise kraatri läbi­mõõduga ligi 150 km. See annab aimu kokkupõrke tõsidusest. Asteroid tabas Maad sellisel kiirusel, et aurustus kokkupõrke tagajärjel. Hiiglaslik lööklaine ja võimas kuumalaine – viimane süütas mitmel pool metsi – liikusid üle ümbritsevate piirkondade, samuti pühkisid üle Põhja- ja Lõuna-Ameerika piirkondade hiidlained. Veel olulisem on vast see, et ilmkäraka tagajärjel paisati õhku tohutu suur hulk tolmu, kivimiprügi ja tahma. See kahandas tublisti Maale jõudva päikesekiirguse hulka ning see mõjus taimede kasvule kehvasti. Toidu­ahel kukkus seejärel kokku ning need mais­maal elanud dinosaurused, kes olid suutnud kokkupõrkega kaasnenud otsesed probleemid üle elada, surid nälja tõttu välja. Mitte aga ainult nemad, vaid kõik üle 25 kg kaalunud maismaa­loomad ning üldse 75% kogu Maa loomastikust. Näiteks sai otsa ka ammoniitide aeg – need olid meres elanud spiraalse kojaga peajalgsed.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress