Kas käsimüügiravim on puhas platseebo?

Me pruugime ohtralt käsimüügiravimeid, aga kas neist kõigist on reklaamitud viisil kasu? Ulatuslikud uuringud on näidanud, et mõni ravim toimib ainult pisut paremini kui platseebotablett. Ravimite toime kohta võib ka olla liiga vähe tõendeid.

© Shutterstock

GORM PALMGREN

1. JUULI 2022

Kui sa oled oma kinnisesse ninna pihustanud Xymelini või võtnud kurguvalu korral Strepsilsi tablette, ei ole sa sugugi ainus. Koos valuvaigisti paratsetamooliga on need müüduimad ravimid, mida saab suures osas Euroopast osta käsimüügiravimitena apteegist või mõnel pool isegi supermarketist. Uuringute põhjal on aga teadustöö, millel nende laialt levinud rohtude toime põhineb, hämaravõitu või lünklik.

Eelmisel aastal Austraalias Sydney ülikoolis koostatud suur raport (selles võeti kokku 36 varasemat uuringut, milles osales kokku 19 000 inimest) näitas, et paratse­tamoolil on kindel toime 44 tüüpi valust, mille vastu inimesed seda võtnud on, ainult nelja tüüpi valu vastu. Ühesõnaga, paljud valutajad krõmpsutavad rohtu tühja.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress