Me pruugime ohtralt käsimüügiravimeid, aga kas neist kõigist on reklaamitud viisil kasu? Ulatuslikud uuringud on näidanud, et mõni ravim toimib ainult pisut paremini kui platseebotablett. Ravimite toime kohta võib ka olla liiga vähe tõendeid.
© Shutterstock
GORM PALMGREN
1. JUULI 2022
Kui sa oled oma kinnisesse ninna pihustanud Xymelini või võtnud kurguvalu korral Strepsilsi tablette, ei ole sa sugugi ainus. Koos valuvaigisti paratsetamooliga on need müüduimad ravimid, mida saab suures osas Euroopast osta käsimüügiravimitena apteegist või mõnel pool isegi supermarketist. Uuringute põhjal on aga teadustöö, millel nende laialt levinud rohtude toime põhineb, hämaravõitu või lünklik.
Eelmisel aastal Austraalias Sydney ülikoolis koostatud suur raport (selles võeti kokku 36 varasemat uuringut, milles osales kokku 19 000 inimest) näitas, et paratsetamoolil on kindel toime 44 tüüpi valust, mille vastu inimesed seda võtnud on, ainult nelja tüüpi valu vastu. Ühesõnaga, paljud valutajad krõmpsutavad rohtu tühja.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud