Kas jää muutub seda tugevamaks, mida külmem on õues?

Järved avatakse uisutamiseks, kui jää neil on teatud paksusega. Kas jää tugevus sõltub ka temperatuurist?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS MATTHIESEN

1. MAI 2022

Materjali tugevuse klassikaline näitaja on tõmbe­tugevus ja rusikareegli kohaselt suureneb jää tõmbetugevus sedamööda, mida külmem see on. Praktikas mõõdetakse tõmbe­tugevust nii, et materjali tõmmatakse mõlemast otsast, kuni see puruneb. 2012. aastal USAs Wyomin­gi ülikoolis tehtud katse näitas, et kui jää temperatuur on veidi alla külmumis­punkti, siis selle tõmbetugevus on 0,5 MPa, samas aga temperatuuril –150 ºC suureneb tõmbetugevus 1,5 MPa-ni. Materjal tugevusega 1 MPa peab vastu ühe miljoni njuutonilisele surve­le ühe ruutmeetri kohta.

Tugevus suureneb koos temperatuuri langemisega, sest nii veemolekulide vahelised sidemed jää kristallvõres kui ka sidemed üksikute jääkristallide vahel muutu­vad tugevamaks. Tõmbe­tugevus ei ole siiski ainus näitaja materjali tugevuse hindamiseks. Seda hinnatakse ka võimena pidada vastu näiteks survele, venitamisele ja väänamisele. Oluli­ne näitaja on ka survetugevus. 2003. aastal Los Alamose riikliku labori tehtud katses hinnati jää survetugevuseks kuni 25 MPa.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress