Järved avatakse uisutamiseks, kui jää neil on teatud paksusega. Kas jää tugevus sõltub ka temperatuurist?
© Shutterstock
MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS MATTHIESEN
1. MAI 2022
Materjali tugevuse klassikaline näitaja on tõmbetugevus ja rusikareegli kohaselt suureneb jää tõmbetugevus sedamööda, mida külmem see on. Praktikas mõõdetakse tõmbetugevust nii, et materjali tõmmatakse mõlemast otsast, kuni see puruneb. 2012. aastal USAs Wyomingi ülikoolis tehtud katse näitas, et kui jää temperatuur on veidi alla külmumispunkti, siis selle tõmbetugevus on 0,5 MPa, samas aga temperatuuril –150 ºC suureneb tõmbetugevus 1,5 MPa-ni. Materjal tugevusega 1 MPa peab vastu ühe miljoni njuutonilisele survele ühe ruutmeetri kohta.
Tugevus suureneb koos temperatuuri langemisega, sest nii veemolekulide vahelised sidemed jää kristallvõres kui ka sidemed üksikute jääkristallide vahel muutuvad tugevamaks. Tõmbetugevus ei ole siiski ainus näitaja materjali tugevuse hindamiseks. Seda hinnatakse ka võimena pidada vastu näiteks survele, venitamisele ja väänamisele. Oluline näitaja on ka survetugevus. 2003. aastal Los Alamose riikliku labori tehtud katses hinnati jää survetugevuseks kuni 25 MPa.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud