Kas intelligentsed lapsed on koolis ebapopulaarsed?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

9. NOVEMBER 2023

See, kui palju meeldib lastele ja noortele koolis käia, oleneb mõneti nende arukusest. Põhjused pole ainult teadmistega seotud, vaid on ka sotsiaalsed.

Arukamad inimesed on üldiselt populaarsemad. Põhjus on selles, et intelligentsus on muu hulgas seotud paremate sotsiaalsete oskuste ja suurema koostöövõimega, samuti suurema empaatia ja vastutus­tundega. Need lapsed, kes saavad IQ-testis palju punkte, võivad kogeda ka seda, et neid kutsutakse nohikuteks või kuidagi muud moodi halvustavalt ning neid kiusatakse.

Et saada teada, kuidas IQ mõjutab noorte populaarsust, uurisid Poola teadlased 113 teismelist seitsmest gümnaasiumiklassist.

Uuringut tehti nii, et katseisikud tegid kooliaasta alguses IQ-testi, misjärel neilt küsiti, missugused klassi­kaaslased neile meeldivad. Nad võisid valida ükskõik mitu klassikaaslast. Kolme kuu ja veel kaheteistkümne kuu pärast tehti test uuesti.

Uurimus tuvastas, et intelligentsed noored olid klassikaaslaste seas üld­juhul populaarsemad, kuid nad hoolisid alguses vähematest klassikaaslastest kui keskmine õpilane. Selle asemel eelistasid nemad aega veeta selliste inimestega, kes olid nendega enam-vähem samal intelligentsustasemel.

Tendents eelistada samasuguse taiplikkusega õpilasi vähenes kooliaasta jooksul, sest tähtsaks muutusid ka teised tegurid, näiteks ühised huvid ja isiksuseomadused.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress